sayfayi yazdir

Vazgeçilemez Oyuncak: Top


Sanıyoruz ki çocukluk döneminde çocukların topu olması gerektiğini kabul etmeyecek yoktur. Birarada ve tek başına da oynanabilen bu oyuncak, öğrenmeyi eğlenceli ve kahkahalarla dolu bir süreç haline getirir. Her yaş grubu ve çocukluk dönemi için vazgeçilmez olan top, cazibesi, sağlıklı aktiviteler için ilham verici olması sebebiyle oyuncak kutularının en vazgeçilmez öğelerindendir. İster lastik olsun ister plastik, çocuklar topla oynarken el- göz koordinasyonlarını geliştirip kaslarını güçlendirebilecekleri aynı zamanda da sosyalleşebilecekleri oyunlar oynarlar.Bunların en bilindikleri atıp tutma, yuvarlama, tekmeleme gibi aktiviteler ve yakan top, istop gibi oyunlardır.

Çocuğunuzla oynayabileceğiniz eğlenceli top aktiviteleri:

Bebeklerle: İki ay ve üzeri bebeklerin en sevdiği top etkinliklerinden biri havası hafif söndürülmüş bir topun üzerine oturtularak sağa sola öne arkaya doğru sallanmaktır. Bebekler emeklemeye başladıktan sonraysa emekleyebilecekleri kadar uzaklığa sürüklenen topun arkasından gitmektir. Bebeğinizin topu yakaladığı zamanki sevinci görmeğe değer niteliktedir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklarla: Bir ya da iki yaşından sonra bir çamaşır sepeti ya da kutuya yumuşak toplarını fırlatmak onu çok heyecanlandıracaktır. Hedefi başardıkça sepeti biraz daha uzağına çekmekse ondaki başarma hevesini artıracaktır. Bu oyun kaslarını kullanmasını da sağlayacağından sağlığı için de önemlidir. Elbette ki bu oyunu keşfedebilmesi için sizinbirkaç kere ona örnek atışlar göstermeniz gerekecektir.

Okul Öncesi Çocuklarla: Üç yaşından itibaren çocuklar tekmelemeye meraklıdırlar. Evinizde ya da dışarıda oynayabileceğiniz top tekmeleme oyunuyla çocuğunuzun bu merakını keyfe dönüştürebilir hem de ailecek eğlenebilirsiniz.

Erken Dönem Okul Çocuklarıyla: 6 yaşından itibaren çocuklar top atıp tutmaktave yarasa gibi sallanmakta yeterli kabiliyete sahiptirler. Hatta bu sebepten de bir çok kurum ücretli spor kursları açmaktaır. Ama emin olun ücret ödemeden de çocuğun hem eğleneceği hem de fiziksel kabiliyetlerini artıracağı oyunlar bulunmaktadır. Kendi kendine, arkadaşlarıyla ya da büyükleriyle oynayabileceği yakan top, istop gibi sokak oyunları çocuğu hem doğal olarak sosyalleştirmekte hem de yeni oyunlar türetebilmesinin de önünü açmaktadır. Yalnızca kontrollü bir şekilde ve sokağınızın güvenli olduğu vakitlerde dışarı çıkmasına izin vermeniz ya da eve arkadaşlarını davet etmesine izin vermeniz ona bu konuda en güzel fırsat olacaktır.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.