sayfayi yazdir

Puzzle Yapıştırmak İnce İştir


Puzzle'yi tamamlamanın verdiği mutluluk bir puzzlesever için paha biçilemez değerdedir. Bu hem bir işi tamamlamanın verdiği mutluluktur hem de uzun yıllar boyunca duvarımızı süsleyecek bir nevi sanat eserine sahip oluşun mutluluğudur.

Özellikle çok parçalı puzzlelara bu kadar emek verdikten sonra,kalıcılığını artırmak için parçaları yapıştırmak gerekmektedir. Hele hele hemen çerçeveletilmeyecekse bu iş oldukça önemlidir. Kabul edelim ki günlerimizi alan ve yaparken kimi zaman ya sabır çektiren puzzlenin, yanlış bir hareket sonucu parçalanması büyük hayal kırıklığı olacaktır.

Puzzle'ı yapıştırmak için en yaygın kullanılan malzeme puzzle yapıştırıcısıdır. Bir çeşit duvar kağıdı yapıştırıcısı olan bu malzeme bazı markaların puzzle kutularından çıkabilmektedir. Kutudan çıkmadı diye kaygılanmayaysa hiç gerek yok; zira bu yapıştırıcıyı kırtasiyeler ya da hobi dükkanlarından bulmak mümkündür. Puzzle yapıştırıcısı, resmin üzerine yoğun ve fazla olmamak şartıyla sürülür ve kuruması beklenir. Yapıştırıcı puzzle parçalarının arasını doldurur ve resmin parçalanmasını engeller. Ancak gene de uyaralım, puzzlemi yapıştırdım diye tek bir ucundan tutup da kaldırayım demeyin. Özellike çok parçalı puzzlelarda bu riskli olabilir.

Puzzle yapıştırmak için kullanılan bir diğer yöntem de puzzlenin tersinden (Puzzleyi tersine çevirmek de incelikli bir iştir. Gazete ya da karton arasına sıkıştırıp çevirmenizi öneririrz) koli bandıyla yapıştırmaktır.Bu yöntemde de bantın yapışkanlık süresinin birkaç ay içerisinde geçebildiğinihatrımızda bulundurmak gereklidir. Eğer ki puzzle çerçeveletmeye yakın zamanda götürülecek ve puzzle yapıştırıcısı kullanılmayacaksa bu yöntem tercih edilebilir.

Puzzle'ı yaparken yapıştırmak da bir yöntemdir. Resmin boyutunda karton, mukavva, kumaş ya da tahtaya bulunan her bir parça yapıştırılarak yapılan bu yöntem risklidir. Zira puzzle içinde birbirine çok benzeyen parçalar bulunması olasıdır. Bulunan her bir parçanın direkt yapıştırılması, yanlış yapma olanağımızı elimizden alır. Ayrıca yapışmış olan parçayı yerinden sağlam olarak çıkarabilmek de her zaman mümkün olmayabilir.

Puzzlenin sağlamlığını artırmak için istenirse her üç yöntem birlikte de kullanılabilir. Buradaki işlem sırası, puzzle yapıştırıcısını sürmek, yapıştırıcı kuruduktan sonra puzzleyi tersinden bantlamak ve en son da puzzleyi seçtiğimiz tabana yapıştırmaktır. Yapıştırma işiyle uğraşmak istemezseniz de tamamlamış olduğunuz puzzleyi çerçeveciye götürebilir ve çerçevelemeden önce puzzleleri yapıştırmasını rica edebilirsiniz.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.