sayfayi yazdir

Piaget ve Oyun


Jean Piaget,çocuklar ve oyunları üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan filozof ve psikologtur. 1900'lerin başlarında çocuklar üzerine yaptığı çalışmalarda, çocukların içinde yaşadıkları dünyayı adım adım deneyim ve etkileşimlerle öğrendiklerini vurgulamıştır. Bunun yanında çocukların 11-12 yaşlarına kadar da formel mantık ve soyut düşünme yeteneklerine sahip olmadıklarını da araştırmalarıyla ortaya çıkarmıştır. Piaget'in bu sonucuna dek çocukların dünyayı, yaş ayrımı olmaksızın karşılaştıkları deneyimlerle tümevarımsal biçimde -bir manada el yordamıyla- öğrendikleri düşünülmekteydi.

Piaget'e Göre Çocukların Yaş Aralıklarına Göre Gösterdikleri Gelişimler Şöyledir:

Duyusal Aşama ( Doğumdan 2 Yaşına Kadar):

Bu aşamada çocuklar duyu ve motor becerilerini kullanırlar. Lastik ördek sıkınca öter, topu yere atınca yuvarlanır, çıngırak sallanınca ses çıkarır gibi tekrarlanan oyunlar sayesinde sebep sonuç ilişkilerini öğrenmeye başlarlar.

İşlem Öncesi Dönem /Sembolik İşlemler Dönemi (2- 6 yaş):

Çocuklar bu aşamada sembolleri kullanmayı öğrenir; ama hala sorunları kavramak ve çözmek için somut örneklere ihtiyaçları vardır. Örneğin kahvaltıda sürekli yumurta yiyen bir çocuğa o gün yumurta yedirmemişseniz, kahvaltı etmediğini düşünebilir. Okul öncesi bu dönemde sayı saymayı oyuncaklar, parmaklar ya da kurabiyelerle öğretmek gerekir.

Somut İşlemler Dönemi (6-11 yaş):

Fiziksel deneyimleriyle kavramsallaştırmayı öğrenirler. Artık sayı sayma ve matematiksel işlemleri sayılarla kolaylıkla kavrayabilirler. Yaşlarına uygun olarak seçilmiş strateji ve zeka oyunları onlar için hem eğlenceli hem de eğitici olacaktır.

Soyut İşlemler Dönemi ( 11- +):

Artık çocuk soyut düşünebilir. Örneğin "Külahları değişiriz" dediğinizde bir şeye sinirlendiğinizi anlayacak kadar soyut düşünebilmeyi öğrenmiştir. Empati kurabilme, akıl yürütme becerileri gelişmiştir. Ancak ergenlik problemleri de bu döneme girdiğinden ben merkezci tavırları da zaman zaman had safhalara çıkabilir. Fikir ve yeteneklerini grupla paylaşabileceği kutu oyunları sosyal ve kişisel olarak tatmin olmasını sağlayacaktır.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.