sayfayi yazdir

Pepee'ye Dair Herşey


   Düşyeri'nin ilk çizgi filmi olan Pepee, Ayşe Şule Bilgiç ve Kıraç'ın; 'Türkiye'de çocuklar neden Türk çizgi filmi izleyemez' hayıflanması ile hayat bulmuş; Türkiye'nin markalaşan ilk çizgi karakteridir. 2009 yılında TRT Çocuk ekranlarında yayına başlayan Pepee, hem yayıncılık hem de markalaşma sürecinde pek çok ilke ve başarıya imza attı.

Projeye Dair

Pepee ailesi ile geniş çayırlıklar içindeki evinde yaşar. Okul arkadaşları ve hayvan dostları vardır. Kardeşi Bebee, teyzesinin çocukları Şila ve Eke en yakınlarıdır. Pepee, idealize edilmiş bir karakter değildir. Hepimizin çocukları gibi huysuzlukları, endişeleri vardır. Diğer taraftan Pepee; soran, sorgulayan, araştıran, yaşadıklarından ders alan yapısı ile güncel hayat için gerçek bir örnektir.
Çizgi filmlerde sıkça kullanılan dış ses unsuru, Pepee projesinde, anne ya da bir arkadaş gibi değil 'vicdan'ın sesi olarak kurgulanmış; çocuğun yaşadıklarından ders çıkarması için bu unsurdan destek alınmıştır.
Pepee üç boyutlu dijital modelleme tekniği ile üretilmektedir.

Fark Yaratan Unsurlar

Özgün Düşyeri pedagojisi
Pepee, Düşyeri'nin tüm projelerinde olduğu gibi 'çocuk üzerinden' değil 'çocuk için' ilerleyen bir projedir. Her aşamada anne ve çocuğun faydası gözetilir. Bu faydanın yaratılması için Pepee projesi ilk günden beri uzman bir kadro ile pedagoji biliminin verileri ile kurgulanmaktadır. Bu hassasiyet senaryodan, müziğe her ayrıntının temelini oluşturur. Düşyeri, geliştirdiği pedagojik alt yapı ile tam olarak çocuk algısına uygundur. Pepee, yetişkin aklı değil çocuk aklının ürünüdür. Bu güç sayesinde Pepee, başka hiçbir projenin olmadığı kadar çocuklar tarafından kabul görmüştür. Pepee, çocuklar üzerindeki bu gücü ile annelerin baş asistanı olmuş; tuvalet eğitiminden, sebze yemeye, kardeşi kabullenmekten, öz bakıma pek çok konuda çocuk davranışlarını doğrudan etkilemiştir. Yerel değerler
Pepee, yerel değerlerin ve kültürel mirasın popüler yaşamda kullanımı ile ilgili tabuları yıkmıştır. Türkü söylemek, halay çekmek, gözleme yemek gibi yerel unsurlarımızı güncel, popüler öğeler haline getirmiş; çocuklara bu değerlerden keyif alabilmeyi öğretmiştir. Pepee, yeni neslillere kendi değerlerini sevdirebilme becerisi ile yediden yetmişe tüm Türkiye'yi arkasına almış; bir marka için az rastlanan bir milli desteğe sahip olmuştur.

Marka Değeri

Pepee markalaşan ilk Türk çizgi karakterdir. Beş yılı aşan yayını rating rekorları kıran bölümlerle devam etmektedir. Pepee'nin televizyondaki gücü You-tube gibi kanallarda milyonları aşan izlenmeleri ile farklı yayın mecralarına ulaşmıştır. Pepee, Türkiye'de satış rekorları kıran lisans programı; gazete, dergi ve kitaplardan oluşan yayın ayağı; 30.000 kişilik stadyum konserlerinin dahil olduğu canlı etkinlikleri ile anne ve çocuğun hayatına 360 derecelik bir yaklaşımla ulaşan profesyonel bir marka gücüne sahiptir.

Sıra Dışı Hedef Kitle

Pepee, bilinen pazarlama yaklaşımlarını aşarak ülkenin en geniş tabanından, en elit zümresine kadar ulaşmayı başarmıştır. Pedagojik hedef kitlesi olan 3-6 yaş grubunu da 'milli kahraman' algısı ile yedi aylıktan; yetmiş yaşa ulaştırmıştır. Pepee, 1013 yılında Google Türkiye'de en çok aranmış 4. Kelimesi olarak; 2012-2013 yıllarında You-tube'da en çok izlenen videoları ile kitleler üzerindeki gücünü somut verilere de dayandırmıştır.

Lisans Programı

Pepee, 2011 yılında Türkiye'nin ilk yerli lisans markası olarak her kategoriden ürünle raflarda yerini aldı. 'Kendi çocuklarımıza kullandırmayacağımız hiçbir ürünü Pepeelemeyiz!' şiarı üzerine kurulan lisans programının odağı, anne ve çocuk için faydadır. Buradan yola çıkılarak 30'u aşkın; sektörünün öncüsü firma ile yüzlerce ürün, annelerin ve çocukların hayatını kolaylaştırmak üzere raflardadır. Ana oyuncak lisansiyesi Neco Toys olan Pepee; Migros, LC Waikiki, Procter &Gamble, İstikbal, Bellona, Sırma, Eker gibi pek çok marka ile tahin-pekmezden, köfteye, taze meyve-sebzeden, ağız bakımına yüzlerce ürünü sürekli geliştirmekte ve her sektörde başı çeken satışlara ulaşmaktadır.

Global Değer

Şu an Rusya yayını için Rusça'ya çevirileri devam etmekte olan Pepee ve Düşyeri'nin diğer karakterleri için; Orta Doğu'dan, Doğu Avrupa'ya ulaşan geniş bir coğrafyada Türk dizilerinin yakaladığı başarıyı devam ettirmek üzere işbirliklerine devam etmektedir.

Düşyeri'ne Dair

Türkiye'de çizgi film sektörünün kurucusu pozisyonunda olan Düşyeri, kapsamlı anne-çocuk markaları yaratabilen bir çizgi film stüdyosudur. Yönetim birimi İstanbul'da olan Düşyeri, Eskişehir'deki stüdyosu ile 80 kişiyi aşan bir ekiple üretimine devam etmektedir. Animasyon üretiminin yanı sıra, pazarlama, reklam, lisans, yayıncılık gibi farklı kollardaki faaliyetleri yürüten farklı birimleri ile çizgi filmleri, uzun soluklu global markalara çevirecek kuruluma sahiptir.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.