sayfayi yazdir

Oyun Yoluyla Yaratıcılığı Geliştirmek


Anne- baba, bakıcı ve öğretmenler olarak yetişkinlerin, çocukların yaratıcılıklarını artıracak ve geliştirmelerine yardımcı olacak bir ortam sağlamak en büyük sorumluluğudur.

Yaratıcılığı Artıracak Etmenler:


Özgürlük: Çocuklara, dünyayı keşfedebilmeleri için hata yapma imkanı verilmelidir. Yeterli denetim sağlamak ve yalnızca gerektiğinde müdehale etmek de bu noktada önemlidir. Bu yöntem çocuklarla birlikte oynanan oyunların hem eğlenceli hem de öğretici olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yetişkinler çocukların eğlendiricileri olmak zorunda da değillerdir. "Ben sıkıldım!" cümleleri onları ille her seferinde meşgul edecek bir şeyler bulmanızın gerektiğini işaret etmez. Çocuklar hatta bebekler de kendi kendilerini eğlendirecek bir şeyler bulmakta oldukça yaratıcılardır.

Malzemeler: Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeleri ve ilgi alanlarını keşfetmeleri için uygun materyaller seçin.Ritm aletleri, çıngıraklar, renkli bloklar, iç içe geçen şekilli oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri, oyun hamurları, farklı müzik CD'leri, kostümler, yaş aralıklarına göre seçilebilir.

Bağımsızlık: Onun için alınmış olan oyuncak ve malzemelere istediği zaman ulaşabileceği alanlar yaratın.

İlham Vermek: Çocukların yaratıcı oyun dünyalarına bir yetişkin olarak dahil olun. Bu sayede hem de ona rol model de olmuş olacaksınız. Zira, oyun yoluyla öğrenmenin kuru kuruya öğüt vermekten daha etkili olduğunu unutmayın. Şarkılar söyleyebilir, hikayeler anlatabilir ve fikirler verebilirsiniz. Şöyle olsa nasıl olur? gibi açık uçlu sorular sorarak hem onu önemsediğinizi gösterebilir hem de farklı fikirler üzerinde düşünmesini sağlayabilirsiniz. Arada bir ona karşı övgü dolu cümleler kullanmayı ve onu alkışlamayı da ihmal etmeyin.

Çocuk psikologları, erken yaştan itibaren çocukların oyun oynamalarını sosyalleşmeleri için oldukça önemli görmektedirler. Çocuklar oyunlar oynayarak yaratıcılıklarını geliştirirlerken başkalarına karşı empati geliştirmeyi de öğrenirler. Örneğin oyununda prensi sürgün eden bir kralı canlandırıyorsa, güçlü bir kral nasıl davranır? Prens nasıl mücadele eder? gibi her ikisi üzerinde de düşünmeye başlayacaktır. İster kendi başlarına ister başkalarıyla oynasınlar çocukların oyun oynarken sosyaşl etkileşim sürecinde oldukları unutulmamalı oyun oynamaları mümkün olduğunca engellenmemelidir.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.