sayfayi yazdir

Oyun ve Oyuncağın Çocuk Gelişimine Etkisi


Neredeyse bütün çocuklar için, yetişkin ve yaşıtlarıyla gerçekleştirdikleri ortak etkinlikler yemek yemek ya da su içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır. Oyunun da bu etkinliklerin en önemlisi olduğu herkes tarafından kabul edilecektir. Oyun oynamak, çocuğun dünyayı ve yeteneklerini keşfedip hayalgücünü ortaya çıkarırıken, kendi deneyimlerinden faydalanmayı öğretir. Yale Üniversitesi Çocuk Çalışmaları alanından emekli Profösör Jerome Singer, oyunun karmaşık dünyayı çocuğun anlayabilmesi için minimalize edip kendi yaşlarına uygun olarak deneyimler edinebilmesinde ve anlaşılabilir olarak görmesinde büyük faydasının olduğunu vurgulamaktadır.

Oyuncak ve Oyunun Çocuk İçin Faydaları:

Fiziksel Gelişim: Kaslarını kontrol edebilmeyi ve el kol koordinasyonunu sağlamayı öğrenir.

Bilişsel Gelişim: Oyun içerisinde geliştireceği stratejiler, matematiksel becerilerini geliştirmeyi sağlayacaktır. Ayrıca oynadığı oyuncağın ya da oyunun çeşidine göre de fiziğin temel ilkelerini de kendiğilinden keşfetmesine katkıda bulunacaktır.

Hayalgücü Gelişim:Çocuğun oynadığı her bir oyun ya da oyuncak oynadıkça farklı anlam ve özellik kazanacaktır. Bu sayede de çocuk oyununa her başladığında yaklaşımı bir öncekinden farklılıklar göstermeye başlayacaktır. Bu sayede problem çözme becerisini erken yaşta kazanabilir ve yaratıcılığının gelişimi olumlu yönde etkilenir.

Sosyal ve Duygusal Gelişim: Bir oyunun kuralları dahilinde, kendi kendisini kontrol edebilmeyi, kendi başına bir şeyler yapabilmeyi kimi zaman eğlenerek kimi zaman da hayal kırıklıkları yaşayarak deneyimlemesini sağlayacaktır. Bu sayede başarmanın keyfine varacaktır.


Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.