sayfayi yazdir

Oyun Nedir?


Oyun, çocukların boş zamanlarını değerlendirdiği, eğlendiği etkinlikler olarak tanımlanır. Daha kapsamlı bir tanım ise oyun, çocuklara özgü olmakla sınırlandırmayarak, bilinçli bir nedeni olmasa da, zevk için yerine getirilmiş tüm etkinlikleri kapsamaktadır. Bu tanım, bize zevk veren her şeyi "oyun" olarak adlandırmaktadır. Yani dans etmek, bir müzik aleti çalmak, bir tiyatroda rol almak da oyundur bu tanıma göre. İnsanlık tarihi kadar eski olan ve insanın tüm yaşamı boyunca yaşantısının bir parçası olan oyun için yapılacak her tanım tartışmalı olacaktır. Fakat, oyunlarla ilgili tartışılmaz olan tek şey oyunların çocuklar için iyi vakit geçirmeyi sağlamaktan çok daha önemli bir işlevi olduğudur.

Oyun, çocukların dünyayı tanıdığı, içinde varlığını sürdüreceği toplumu ve bu toplumun kültürünü tanıdığı süreçlerdir. Çocuklar, toplum içindeki rollerini (Erkek çocuğun evcilik oyununda baba olması), görevleri (Erkek çalışır, para kazanır, eşine ve çocuklarına bakar), kuralları (Çalışan insanlar sabah erken kalkıp işe gitmek zorundadırlar) oyunlar sayesinde öğrenir ve oyunlar sayesinde sosyalleşirler. Yale Üniversitesi Çocuk Çalışmaları alanından emekli Profösör Jerome Singer, oyunun karmaşık dünyayı çocuğun anlayabilmesi için minimalize edip kendi yaşlarına uygun olarak deneyimler edinebilmesinde ve anlaşılabilir olarak görmesinde büyük faydasının olduğunu vurgulamaktadır.

Toplumsal kodları aktarma işlevinin yanında, fiziksel, zihinsel ve bilişsel olarak da çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyen oyunlar çocuğun hayal gücünü; dolayısıyla yaratıcılığını geliştirir. Oyunun içindeki fiziksel hareketler çocuğun bedenen sağlıklı gelişmesini sağlarken, çocuk oyun üzerine düşünüp farklı yollar denerken de sorun çözme becerilerini ve yaratıcılığını geliştirir. Ayrıca çocuğa öğretilmek istenen davranışların birer oyuna dönüştürülmesi öğrenim sürecini eğlenceli hale sokacak ve öğrenilenlerin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.