sayfayi yazdir

Mickey Mouse Hayatımıza Nasıl Girdi? Mickey'nin Neşe Dolu Dünyasına Yakından Bakalım


Mickey Mouse, Walt Disney'in kurucusu Walter Elias Disney'in 1928 yılında yayınladığı belki de dünyanın en popüler karikatür ve çizgi film karakteridir.

İlginçtir ki bu kadar sevimli bir karakter esasında trajik bir hikayeden doğmuştur. Walter Elias Disney, herhangi bir gazetede karikatürlerini yayımlayıp düzenli gelir elde edemez haldeyken bir kilisenin garajında kalmaktadır. Bu garajı zaman zaman fareler basmaktadır. Farelerden çok korkan Disney ise kendi zihninde bu durumu daha katlanılabilir hale getirmek adına ferelerin karikatürlerini çizmeye başlar. Dolayısıyla genç Disney'in bu sefil ve korku dolu yaşantısı aslında onafarkında olmadan dünyanın en ünlü çizgi karakterini yaratmasına zemin hazırlamıştır.

Mickey Mouse'nin 1928 yılında Çılgın Uçak adında ilk çizgi filmiyayınlandığında ilk sesli çizgi film olma özelliğini de kazanmış olmuştur. Hatta Walter Disney bizzat kendisi Mickey Mouse'yi seslendirmiştir.

İlk başlarda Mickey Mouse yaramaz ve afacan olarak karakterize edilirken, popülerliği arttıkça örnek alınacak kişilik özellikleri daha fazla ön plana çıkarılmaya başlanmıştır. Önceki haline göre daha neşeli ve daha insancıldır artık Mickey. Yine ilk başlarda yayınlanan çizgi filmlerinde yalnız ya da sevgilisi Minnie Mouse ile yaşadığı maceralar anlatılırken, zaman içerisinde Goofy, Donald Duck, Daisy Duck, Pluto karakterleri de çizgi filme katılmıştır. Karakter sayısı arttıkça arkadaşlık, paylaşma, sevgi gibi çocuklara örnek olacak bir çok konu neşeli bir şekilde işlenmiştir.

Tüm dünyada büyük ilgi ile karşılaşan Mickey Mouse ve arkadaşları 1955 yılında yine W.E Disney tarafından gerçek hayata da katılmışlar; yani dünyanın en büyük eğlence parkı olan Disneyland açılmıştır.

Tam 85 yıldır genç yaşlı çocuk demeden her yaştan ve her coğraftadan seveni olan Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck, Daisy Duck, Goofy, Pluto, çizgi film, çizgi roman ve oyuncaklarıyla hayranlarıyla birlikte neşe dolu vakitler geçirmeye devam ediyorlar. Öyle ki Disney karakterlerinin figür oyuncakları, baskılı kıyafetleri, dekorasyon ürünleri tüm dünyada en çok satılan ve en çok beğenilen ürünler lisatesinde de ilk sırada bulunmaktadır..

Ne dersiniz Mickey Mouse için, bir karikatüristin büyük başarısı ve popüler kültürün en sevimli yüzü demek hiç de abartı değil öyle değil mi?

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.