sayfayi yazdir

Hayal Dünyamızın Yarım Asırdır En Şirin Karakterleri: Şirinler


"Siz de uslu birer çocuk olursanız, belki bir gün Şirinler'i görürsünüz... Kim bilir?" cümlesiyle başlayan Şirinler (Smurfs) çizgi filminin başındaki bu repliği hatırlamayanımız yoktur. 1958 yılından beri tüm dünya çocuklarının sevgilisi olan Şirinler, Belçikalı karikatürist Pierre Culliford'un çizgi romanlarında doğmuştur. Tüm dünya çocuklarını 58 yılından bu yana düşünürsek bu sevginin yediden yetmişe her yaştan insanı sardığını söylemek hiç de abartı olmayacaktır. Bunca yıldır karşılaştığı gittikçe artan ilgi de elbette Şirinler'i klasikler arasına yerleştirmiştir.

Şirinler'in Şirinler Köyü'nde yaşayan karakterlerin başlarından geçen eğlenceli ve macera dolu hikayelerindeki biraradalığa ve dostluğa olan vurgusayesinde çocuklar ve yetişkinler için hem eğlenceli hem de öğretici türden bir çizgifilm olduğunu söyleyebiliriz. Zaten bu özellikleri sayesinde de yarım asrı geçen tarihinde milyonlarca insan tarafından en çok bilinen çizgi filmkarakterleri arasında ilk sıralara yerleşmiştir.

Şirinler'in hikayesi oldukça naiftir. Spirou dergisinin 1964'teki 1354 numaralı sayısına göre toplam 105 Şirin vardır. Tam 105 tane birbirinden farklı karakter ve beceride çocuğu bulunan Şirin Baba, Şirinler Köyü'nün bilgesidir. Şirinler, iş bölümü yaparak her işi kendi grupları içinde hallederler. Bu sayede her şirin kendi konusunda neredeyse uzmandır. Meselakullanılan bir alet mi bozuldu ya da bir işi kolaylaştırmak için bir alete mi ihtiyaç var? Hop Usta Şirin gelir ve gereken malzemeyi yapıverir. Yemek mi lazım? Onu da Aşçı Şirin halleder! Gargamel ve kedisi Azman'ı da unutmamak gerekir elbette. Yıllardır Şirinleri büyüyle altına dönüştürmek, hiç olmadı çorbalarını yapıp içmek isteyen Gargamel ve Azman çizgi dizinin her bölümünde bunu dener; ama Şirinler biraradalıkları sayesinde onlara asla pabuç bırakmaz.

Şirinler'in 58 yılında yayımlanan çizgi romanının 23 yıl boyunca bütün dünyada büyük ilgi görmesi, 1981'de bir televizyon çizgi dizisi haline gelmesini sağlamıştır. 1981 yılından bu yana da neredeyse bütün dünya televizyonlarında yayınlanan Şirinler, haklı şöhretini 2008'de 50. yıl kutlamalarıyla taçlandırmıştır. 2008 yılı Dünya Şirinler Yılı olarak kabul edilmiş ve devamında 2011'de Şirinler'in ilk 3D sinema filmi de animasyon olarak şirinseverlerle buluşmuştur. Şimdiyse tüm dünyayı 2013 Temmuz'unda vizyona girecek olan Şirinler 2 filminin heyecanı sarmış halde.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.