sayfayi yazdir

Daha Az Televizyon Daha Çok Oyun!

Çocuklar artık hiç azımsanmayacak kadar fazla zamanlarını televizyon ve internet başında geçiriyor. Bu durum da onların duygusal ve sosyal yönlerinin gelişmesini engelliyor. Onlara yeni alternatifler sunarsanız ve hatta davranışlarınızla da örnek olursanız hem ufuklarını genişletebilir hem de sosyalleşmelerini sağlayabilirsiniz.

Kart ve Kutu Oyunları:

Her yaştan insanın severek oynadığı bu oyunlar, tüm aileyi bir araya getirebilir ve çocuğun grup içinde nasıl davranacağını yaşayarak öğrenmesini sağlar. Bu oyunları seçerken beraber oynayacağınız çocukların yaşları ve ilgi alanlarını göz önüne almanız çocuğun o oyunda daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

Ev İçi ve Sokak Oyunları

Yağ satarım bal satarım, sıcak-soğuk, tavşan kaç tazı tut, yakan top gibi oyunlar çocuğunuzun hem yetişkin yakınlarıyla hem de arkadaşlarıyla oynayabileceği keyifli ve sosyalleştirici aktivitelerdendir. Ayrıca farklı oyunları da araştırıp ya da geçmişe dönerek kendi oynadığınız oyunları hatırlayıp farklı oyun alternatiflerini de çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.

Kitap ve Hikayelerle Oyun

Çocuğunuza hem kitap sevgisini aşılamak hem de keyifli oyunlar yaratabilmesi için güzel bir yol da bu olacaktır. Evdeki kitaplıktan, yereldeki kütüphaneden ya da kitapçıdan onun yaşına göre birkaç kitap seçmekle işe başlanabilir. Sonra kitap birlikte okunurken belli bir yerde kesilir. Kesilen yerden itibaren de "Sen yazar yerinde olsan hikayeyi nasıl devam ettirirdin?" sorusuyla oyun başlatılır. Karşılıklı olarak senaryolar paylaşıldıktan sonra da kitabın kendisi sonlandırılarak yine birlikte değerlendirme yapılır. Kitabın uzunluğuna göre oyun birkaç güne bölünebilecekken birden çok kitabın kahramanı sentezlenerek de yeni hikayeler oluşturulabilir.

Puzzle (Yapboz) Yapmak

Yaş grubuna göre seçilebilecek bir yapbozla çocuğunuzla geçireceğiniz zaman çok keyif verici ve eğitici olacaktır. Zaman içerisinde yaptığı puzzlelardan eve gelenlere yönelik bir sergi de açabilir bu fikirle çocuğunuzu yapbozla uğraşmaya teşvik edebilirsiniz.

Kitap ya da Televizyondaki Favori Karakterler Yalnızca Orada Kalmasın

Çocuğunuzun sevdiği hayali karakterlerin oyuncaklarını, kuklalarını bulabilirsiniz. Bu sayede sevdiği karakteriyle kendi hayal gücünde yarattığı oyunları oynayabilir, arkadaşları ya da yakınındaki yetişkinlerle bu oyunları birlikte oynayabilir. Televizyon ve internetten vazgeçmesini hemen beklememeniz hem çocuğu kem de kendinizi zora sokmamak adına iyi olacaktır. Zira ısrarcı tutumunuz çocuğunuz için ters tepebilir. Onun yerinde onu meraklandıracak şekilde konuşup oyuna başlayarak tasarladığınız oyun ya da aktivitelere belli bir süre dahilinde katılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.