sayfayi yazdir

Çocukların Oyuncakla İmtihanı!


Çocukların oyuncaklarla oynarkenki davranışlarını yargılamadan önce, neden bu davranışı takınmış olabilir, diye düşünmek hem yaratıcılıklarını engellememeyi hem de onunla doğru bir iletişim kurmayı sağlayacaktır.

Oyuncaklarını paylaşmayan çocuk bencil midir? Bir kere 3 yaşına dek oyuncak paylaşmaması yaşının özelliğidir. Dolayısıyla bu konuda onu zorlamak ve ona kızgın davranmak yersiz hatta doğasına aykırı olacaktır. Büyüdükçe ve çevresindeki rol-model olarak aldığı kişilerden gördükçe paylaşmayı öğrenecektir. Daha ileri yaşlarda paylaşmaya kapalı davranıyorsa da paylaşmaya dair örnekler teşkil edecek, oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşarak daha farklı oyun deneyimleri yaşayabileceğini fark ettirecek davranışlar takınmak işe yarayacaktır.Ancak yine burada onu zorlamamak gereklidir. Zorlamak, çocuğa önemsenmiyorum hissini yükleyebilir. Onun yerine çocuğa "Oyuncağınla oynadıktan sonra arkadaşına da oynaması için verir misin?" , " Oyununa arkadaşını da dahil eder misin?" gibi sorular sorulabilir.

Oyuncaklarından çabuk bıkıyorsa neler yapılabilir? Arada sırada belli oyuncaklarını kaldırmak bu konuda işe yarayabilir. Ancak bu aralıklar çok da uzun olmamalı. Çocuğun o anda elinde olan oyuncağıyla kurduğu ilişkiyi gözlemleyerek bu aralığın uzunluğuna karar verilebilir. Hatta hangi oyuncağının bir süreliğine kaldırılacağına çocukla birlikte karar vermek de denenebilecek yollardandır.

Oyuncaklarıyla biraz oynayıp sonra kırıyorsa neler yapılabilir? "Yine mi oyuncağını kırdın?" diye çıkışmak doğru değildir. Zira büyük ihtimalle oyuncağın içini merak ettiğinden dolayı oyuncağını kırmıştır. Bunun yerine oyuncağın içini nasıl açacağını gösterebilir hatta bunu onunla birlikte yapabilirsiniz. Ancak bu demek değildir ki yaptığı hiçbir şeye tepki vermeyin. Oyuncağını kırdığında ondan yoksun kalacağını farkettirmek de çocuğun öğrenme sürecinde önemli bir noktadır.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.