sayfayi yazdir

Barbie Hakkında Bilmediklerimiz


1959 yılında satışına başlanan Barbie bebeğin yaratıcısı Ruth Handlerdir. Ve ne ilginçtir ki esasında bu bebekleri, kendi kızının yetişkin formundaki kadın karakterlerdeki kağıt bebeklerle oynamasından esinlenerek yaratmıştır. Hatta tasarısını ortaya koyduğu ilk zamanlarda Mattel firmasının kurucusu olan eşi, bu fikrin hiç mi hiç tutmayacağını düşünmüştür. Ancak daha sonra fikrini değiştiren şirket, Yetişkin bir kadın görünümünde ve üç boyutlu bu et bebeğin ilk halini yani siyah - beyaz zebra desenli mayolu Barbie'yi satışa çıkardı. İlk Barbie'nin sarı ve siyah saçlı iki alternatifi vardı.

Asıl adı Barbie Millicent Roberts olan Barbie'nin ismi,haklı olarak kendisinden etkilenilerek geliştirilen Ruth Handler'in kızı Barbara'dan esinlenilerek verildi.

1959 yılından beri kadın modasını takip eden ve kendine has bir de moda tarzı yaratan Barbie, hangi dönemde üretildiyse o dönemin kadın modasında öne çıkan detayları giyimi, makyajı ve saçıyla üzerinde taşıdı. Modayı bu kadar yakından takip eden, hem güzelliğiyle hem de üzerinde uğraştığı meslek ve spor dallarındaki başarılı duruşlu sunumuyla kız çocuklarının yarım asrı geçen süredir vazgeçilmez bebeği haline geldi.

Barbie markası zaman içerisinde Barbie'ye farklı karakter ve görünümlerde bebekler de üretti. Markaya katılan yeni karakterler sayesinde Barbie'nin bir yaşam hikayesi de oluşturuldu. Bu hikaye dahilinde Barbie'nin arkadaşları Hispanik Teresa, Afro-Amerikan Christe, Christe'nin sevgilisi Steven, Blaine; ikiz kardeşleri Todd ve Stacie ve kuzenleri Kelly ile Francie, Barbie hikayesine katıldı. Elbette bu grubu sayarken Barbie'nin sevgilisi Ken'i de unutmamak gerekir.

On parmağında on marifet olan Barbie karakterini kimi zaman kuaför salonunda bir kuaför kimi zaman başarılı bir doktor kimi zamansa farklı spor dallarını sergileyen bir sporcu olarak görmek mümkün. Eğlence yaşamına da önem veren Barbie, katıldığı balolarda giydiği kıyafetlerle kız çocuklarını kendisine hayran bırakarak onların vazgeçilmez arkadaşı olmuştur.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.