sayfayi yazdir

Meşgul Geçirdiğiniz Günlerin Panzehiri: Aileye Ayrılmış Eğlenceli Vakitler


Düzenli aralıklarla aileyle planlanacak eğlenceli vakitler aile bağlarının gelişmesine ve tüm aile bireyleriyle sağlıklı ilişkiler kurulmasına katkıda bulunur. Yapılan araştırmalar, ebeveyn ve çocukların birlikte oynadığı oyunların bir çok açıdan olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Birarada oynanan oyunları, aile bireyleri arasındaki iletişimin kuvvetlenmesinde, oyun içerisinde ebeveynlerin davranışlarıyla çocuklarına rol- model olmasında; dolayısıyla çocuklarının sosyalleşmesini sağlayacak etkili bir araç olarak görmek mümkündür. Öyleyse neden haftalık ya da aylık olarak ailenizle geçireceğiniz eğlence vakitleri planlamayasınız?

Oyun Gecelerine Başlarken

Eğer ki evinizde ailenizle geçireceğiniz eğlenceli akşam oyunlarını düzenli olarak gerçekleştirmek fikrindeyseniz, öncelikle çalışma takviminizde bu günleri işaretlemeli ve işinizde gösterdiğiniz titizliği söz konusu aile günlerine de göstermelisiniz. Zira böyle bir kararı ailecek verdikten sonra özellikler çocuklarınız sizden aldığı taahütle planlanan günlerin planlanan zamanında gerçekleştirilmesine güvenmek isteyeceklerdir. Bu güveni kırmamak adına da önemli görev ebeveynlere düşmektedir.

Ailecek planlanan oyun gecelerinin daha etkili olması için:

  • Aile Oyunları Düzeni Oluşturun: Mesela hepbirlikte bulaşıkları yıkadıktan sonra çocuklarınızla karar verdiğiniz bir masa örtüsünü oyunu oynayacağınız masaya sererek oyun vaktinin geldiğine dair evde heyecan yaratabilirsiniz. Ya da evinizin herhangi bir bölümünde oyun köşesi oluşturabilirsiniz.

  • Hepinizin Eğleneceği Bir Oyun Seçin: Hepinizin yetenek ve zevkine özellikle de çocuğunuzun yaşına uygun bir oyun seçmelisiniz. Eşleşerek oynanacak oyunlardaysa bir yetişkin bir çocuk biçiminde eşleşerek çocukların seviyelerinden biraz daha yüksek oyunları da oynayabilirsiniz.

  • Oyunları Kesintiye Uğratmayın: Oyun süresince televizyonu kesinlikle kapatın. Telefonlara yanıt verilmeyeceğine mesaj ve e-postaların kontrol edilmeyeceğine dair kural koyun. Çok mühim olan konular içinikinci defa da size ulaşılmaya çalışılacaktır zaten.

  • Rekabete Değil Eğlenceye Odaklanın: Unutmayın ki aile üyelerinin her birinin sağlıklı özdenetim kazanması ve sosyal beceriler elde etmesine büyük katkı sağlayacak bu oyunları rekabet için değil ailecek eğlenmek için oynuyorsunuz. Birlikte gülüp eğlenmek yegane amacınız olmalıdır. Bu da demek oluyor ki alay ve övünme aile içi eğlencenize asla ve asla karışmamalıdır. Hepbirlikte oynayabileceğiniz oyun ve oyuncakları seçkin oyuncak mağazalarından ve www.locopoco.com adresinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu sitenin E-Ticaret alt yapısı KobiMaster tarafından yapılmaktadır.